Vijeće ministara BiH pojačava mjere: Šalju više policajaca na granicu sa Srbijom

Preporučujemo

Bosna i Hercegovina će zbog migranata na istočne granice uputiti dodatni broj policajaca da pomognu Graničnoj policiji BiH, saopšteno je danas iz Vijeća ministara BiH nakon održane sjednice.

“Aktivnosti će biti pojačane i u narednom periodu na fizičkom sprječavanju nelegalnih prelazaka uz granicu prema istočnim susjedima, uz dodatni angažman policajaca koji će pomagati Graničnoj policiji BiH”, navode iz Vijeća ministara.

- -

Istakli su i da problem predstavlja zloupotreba bezviznog režima između Srbije i Irana, jer mnogi migranti ga koriste kako bi iz Srbije krenuli ka BiH te da nakon sastanka sa srbijanskim i crnogorskim kolegama očekuju bolju saradnju o readmisiji.

“Intenzivirane su aktivnosti da se migranti iz parkova i sa ulica u USK privremeno prebace u šatorsko naselje u ‘Agrokomercu’ do rješavanja njihovog trajnog smještaja koji će zadovoljavati standarde EU”, istakli su iz Vijeća ministara, te naglasili da od Evropske komisije očekuju šest miliona evra kako bi se riješila pitanja troškova ishrane i osiguranja primarne zdravstvene zaštite migranata.

Vlada Unsko-sanskog kantona uputila je Ministarstvu sigurnosti BiH Odluku o saglasnosti na privremeni smještaj migranata u poljoprivrednim halama na području Medenog Polja, kod Bosanskog Petrovca, protiv čega su se građani pobunili.

Iz Udruženja građana Bosanskog Petrovca iz Beograda kažu da se problem smještaja migranata ne može rješavati na njihovoj zemlji, prenose Nezavisne novine.

- -

“Samo vi ćete biti odgovorni, pred sobom i pred historijom, što ste rješavajući problem migranata danas zapečatili zauvijek problem svojih rođaka i komšija. Najveći teret rješavanja problema migranata ne smije pasti na narod, zemlje i gradove koji ni u najmanjoj mjeri nisu doprinijeli izazivanju i razbuktavanju ratova niti stvaranju migrantskih kolona”, ističu iz Udruženja u apelu nadležnima.

Husein Rošić, premijer USK, kaže da je ovo pokušaj politizacije, u koji uključuje i Predraga Jovića, zamjenika ministra za ljudska prava i izbjeglice BiH.

“Prije svega, Medeno Polje nije srpska, već bosanska zemlja. U USK nema nikakvih međunacionalnih tenzija. Ovdje su i u ratu složno živjeli predstavnici svih nacionalnosti. Pokušaj da se lociranje privremenog migracionog centra u Medenom Polju predstavi kao napad na srpski narod smatram zlonamjernim i politikantskim”, izjavio je Rošić.

Marko Pavić, bivši gradonačelnik Prijedora, je nakon sastanka sa Larsom Gunarom Vigemarkom, šefom Delegacije EU, rekao da se organi BiH nisu pripremili za migrantsku krizu te da su reagovali nakaradno.

Vigemark je rekao da ovo pitanje ima humanitarni, politički i bezbjednosni aspekt i da se treba fokusirati na rješenja.

“EU je već obezbijedila dosta pomoći: milion i po eura, a dodatnih šest miliona eura iz IPA je spremno. Hotel ‘Sedra’ kod Cazina bit će ponovo otvoren, i to uz pomoć EU fondova, da zbrine migrantske porodice s djecom”, rekao je Vigemark.

Najnovije

Goraždanska policija uhapsila instruktora vožnje jer je udario ženu automobilom i pobjegao

Goraždanski policajci danas su u mjestu Potrkuša kod Goražda uhapsili vozača automobila, koji je pobjegao s lica mjesta nakon...