Vlada RS se zadužuje za još 2,7 milijardi KM

Preporučujemo

Negativne efekte pandemije koronavirusa na ekonomiju Vlada Republike Srpske namjerava da riješi novim kreditima.

U naredne tri godine planira se dodatno zaduživanje za 2,7 milijardi KM, navodi se u Dokumentu okvirnog budžeta za period od 2021. do 2023. godine, koji je Vlada već usvojila.

- -

Vlada Republike Srpske u narednoj godini zadužiće se za novih 900 miliona maraka. U 2022-oj za 800 miliona. I 2023. za još milijardu KM. Ukupno za dvije milijarde i 700 miliona KM. U Vladi RS ne vide ništa sporno u novom zaduživanju.

Radovan Višković, predsjednik Vlade RS kazao je: “To je naš dokument, srednjoročni plan od 2021. do 2023. godine i sve što ste naveli je tačno. Mi to ne bismo napisali da ne možemo servisirati”.

Zora Vidović, ministar finansija RS, kaže: “Već sada planiramo obezbjeđenje određenih sredstava koja će nedostajati, jer u 2021.godini predvidjeli smo da će se ovaj deficit prepoloviti. Predvidjeli smo da u 2021. deficit iznosi ispod 200 miliona maraka”.

Ekonomisti ističu kako bi cilj svake Vlade trebao biti smanjenje, a ne povećanje zaduženosti. Poručuju i da RS nema privredni rast koji može pratiti nova zaduženja, te da može biti upitno servisiranje novih obaveza.

- -

“Nedopustivo je svako zaduživanje za koje nemamo jasnu viziju kako ćemo ga vratiti. Znate danas se zadužiti dugoročno na pet ili deset godina, a potrošiti to u dnevnoj potrošnji to vam je stavljanje omče oko vrata, ako ne njima koji to rade a ono našim generecijama koje tek dolaze”, kaže Zoran Pavlović, ekonomski analitičar.

Ukupan dug Republike Srpske krajem prošle godine iznosio je 5.316,3 miliona KM, što je 47,3 odsto Bruto društvenog proizvoda, dok je javni dug iznosio 4.151,1 milion KM što je 37 procenata BDP-a. Oba duga su ispod ograničenja koje prema Zakonu o zaduživanju, dugu i garancijama RS iznosi 60 odsto BDP-a za ukupan i 55 odsto BDP-a za javni dug. Prema projekcijama Vlade RS za otplatu dugova iduće godine biće izdvojen 531 milion maraka, u 2022. godini 534 miliona, a 2023. čak 988 miliona KM.

Najnovije

Na tržištu BiH: Toksini pronađeni u raženom brašnu porijeklom iz Litve

Agencija za sigurnost hrane Bosne i Hercegovine je putem Sistema brzog uzbunjivanja za hranu i hranu za životinje obaviještena...