Voda iz BiH među najboljim na svijetu: Tešanjski kiseljak osvojio četvrto mjesto

U američkom Berkeley Springsu, na najvećem svjetskom testiranju (degustaciji) mineralnih voda, Tešanjski kiseljak osvojio je četvrto mjesto u kategoriji gaziranih voda.

Proglasio je to stručni žiri kojeg je činilo 12 sudija, a odluka je donesena “na bazi okusa, mirisa, osjećaja u ustima i naknadnog okusa”.

- -

Zlatnu i srebrnu medalju odnijele su vode sa Novog Zelanda, treća je bila iz Argentine, a peto mjesto osvojila je voda iz Rumunije. Na ovom najprestišnijem festivalu voda u svijetu, ove godine se takmičilo 118 voda sa četiri kontinenta.

U posljednjih 15 godina Tešanjski kiseljak osvojio je u Americi dvije zlatne i dvije srebrne medalje, a čak pet puta bio je četvrti na rang listi na ovom (svjetskom) takmičenju mineralnih voda.

U Bosnu i Hercegovinu je 2018. godine uvezeno vode u vrijednosti 154 miliona KM. Uvozili smo vodu iz Brazila, Južne Koreje, Tajlanda i Vijetnama, a u manjim količinama i iz Malezije, Čilea i Turske.

Centralna banka BiH pojasnila: Evo kako prepoznati novčanice konvertibilne marke koje (ne)će biti povučene

Od 1. januara iduće godine iz opticaja se povlače određene novčanice konvertibilne marke apoena 10 KM, 20 KM, 50...