Zanimljivosti o ponosu Rusije koji se proteže u 10 vremenskih zona

Preporučujemo

Transsibirska željeznica jedno je od novijih svjetskih čuda i san mnogih putnika. Dana 5. oktobra 2016. obilježilo se 100 godina od dovršetka tog monumentalnog ponosa Rusije koji spaja Euroazijski kontinent.

Transsibirska željeznička pruga mreža je željezničkih pruga kroz Euroazijski kontinent, koja spaja europski dio Ruske Federacije, glavna industrijska područja i prijestolnicu, sa središnjim (Sibir) i istočnim krajevima (Daleki Istok), Mongolijom, Kinom i Japanskim morem.

- -

Duljina željeznice iznosi tačno 9288,2 kilometra, a prolazi čak deset vremenskih zona. Također, Transsibirska je željeznica najdulja željeznička pruga na svijetu.

Manje je poznato da je Transsibirska željeznica samo jedna linija velike željezničke mreže. Postoje tri linije – Transsibirska linija, Transmandžurska linija i Transmongolska linija. Transsibirska linija prolazi od Moskve do Vladivostoka kroz Nižnji Novgorod, Omsk, Krasnojarsk i Irkutsk. Transmandžurska linija podudara se s Transsibirskom sve do mjesta Tarskaya, oko 1000 km istočno od Bajkalskog jezera.

Odavde pruga dalje nastavlja jugoistočno prema Kini i završava u Pekingu, dok se Transmongolska linija podudara s Transsibirskom do grada Ulan-Ude na istočnoj obali Bajkalskog jezera. Od Ulan-Ude pruga nastavlja dalje prema glavnom mongolskom gradu Ulan Batoru, a svoj put završava, kao i Transmandžurska linija, u Pekingu.

Gradnja Transsibirske željeznice započela je davne 1891. godine, a dovršena je 1916. Desetljećima je očaravala mnoge generacije koje ju smatraju posebnim prijevoznim sredstvom s novim pogledom na putovanje.

- -

Brojni su razlozi zbog kojih treba putovati Transsibirskom željeznicom. Ona je najveća željeznica na svijetu, a prolazi kroz Rusiju, preko Mongolije do Kine.

Uz to, na Transsibirskoj željeznici konačno ćete imati priliku vidjeti kako izgleda Sibir i saznati je li istina da u Sibiru po cestama šeću bijeli medvjedi. Nadalje, doživjet ćete Bajkal, najveće i najdublje jezero sa svježom vodom na svijetu.

Zanimljive činjenice o Transsibirskoj željeznici:

• najdulji most koji ćete prijeći dug je čak 2612 metara

• najdulji tunel na trasi dug je čak dva kilometra

• Transsibirska željeznica prostire se preko 10 vremenskih zona

• Transsibirska željeznica prolazi kroz 87 gradova i mjesta

• ruta prelazi preko 16 velikih rijeka poput Volge, Ove, Jeniseja, Oke, Amura i drugih

• čak 39 kilometara željeznice prolazi pokraj Japanskog mora.

Putovanje od Moskve do Pekinga traje šest dana, a iskustvo koje ćete doživjeti ostat će zapamćeno doživotno. Iako bi vam u šest dana na vlaku moglo biti i malo dosadno, s dobrim društvom to ne bi trebao biti problem.

6 savjeta za putovanje Transsibirskom željeznicom:

1. Postoje čak tri razreda između kojih možete birati. Pažljivo proučite što svaki donosi i koje su cijene.

2. Prostora za prtljagu na vozu ima dovoljno. Preporučujemo vam da prtljagu držite ispod kreveta.

3. Svaki vagon ima dva WC-a. Tuševi su dostupni samo u vagonima prvog razreda.

4. Iako voz ima restorane u kojima možete pojesti ručak ili večeru, mi vam savjetujemo da ponesete svoju hranu jer su cijene visoke, a kvaliteta niska. Hranu možete kupiti na svakoj stajalištu.

5. Ako imate samo eure i dolare, nećete proći dobro jer na vozu se prima isključivo lokalna valuta. Postoji mogućnost da na vozu promijenite novac. Raspitajte se kod konduktera.

6. Budite pažljivi prilikom izlaza i ulaska u voz. Ako siđete s voza nabrzinu kupiti nešto na stajalištu, postoji vjerojatnost da će vas voz ostaviti! Obično kad stane, voz stoji svega 5 – 20 minuta.

Najnovije

Efendić: Za Dodika smo znali kakav je, ali ovi naši su se godinama lažno predstavljali

Predsjednik Stranke za BiH Semir Efendić oglasio se večeras na svom Facebooku komentarom o mitingu koji je u režiji...