Iz ZZO FBiH tvrde da nije do njih: Dobavljači su krivi što 30 pacijenata oboljelih od karcinoma nema citostatika

Preporučujemo

Na KCUS-u nedostaju pojedini citostatici za onkološke pacijente oboljele od karcinoma, a koje nabavlja Zavod zdravstvenog osiguranja i reosiguranja FBiH. Zbog toga 30 pacijenata oboljelih od karcinoma ne mogu primiti terapiju na Klinici za onkologiju.

Zavod zdravstvenog osiguranja i reosiguranja Federacije BiH u skladu sa Odlukom o listi lijekova fonda solidarnosti Federacije BiH („Službene novine Federacije BiH“, broj:3/18) vrši finansiranje lijekova sa Liste lijekova u bolničkoj zdravstvenoj zaštiti koji se mogu koristiti na teret sredstava fonda solidarnosti federacije BiH. U navedenoj Listi nalaze se i lijekovi za liječenje malignih neoplazmi i lijekovi za liječenje malignih neoplazmi sa posebnim režimom propisivanja (citostatici).

- -

“Zavod u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama provodi postupke javnih nabavki za sve lijekove i potpisuje ugovore sa dobavljačima, koji imaju odobrenje Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH za promet lijekova na teritoriji BiH, a koje isporučuju zdravstvenim ustanovama koje vrše ordiniranje pacijentima. Navedenim ugovorima sa dobavljačima definisana je i kontinuirana isporuka ugovorenih lijekova, a samim tim i citostatika”, rekli su iz Zavoda zdravstvenog osiguranja i reosiguranja FBiH za Index.ba.

Činjenica je da kod ugovornih dobavljača povremeno dolazi da deficitarnosti iz različitih razloga na koje Zavod nije u mogučnosti uticati, a nije u mogučnosti ni izvršiti nabavku od drugog dobavljača jer morao bi ponovo voditi postupak javne nabavke koji traje 4-5 mjeseci, dodali su iz Zavoda.

Dobavljači kao razloge deficitarnosti lijekova najčešće navode činjenice da se gotovo svi lijekovi iz grupe citostatika uvoze od proizvođača iz Evropske unije, Kanade, Japana i SAD, te da se radi o multinacionalnim kompanijama za koje je tržište BiH isuviše maleno, pojedini proizvođači povuku sa tržište BiH pri čemu i lijekovi koje proizvode gube status registrovanog lijeka i time je otežana njihova nabavka, u skladu sa Zakonom o lijekovima i medicinskim sredstvima BiH obavezna je kontrola kvaliteta svakog uvezenog lijeka koja za prvu seriju traje i do 15-20 dana, tako da je u tom periodu moguća pojava deficitarnosti lijekova, jer se u skladu sa propisima niti jedan lijek ne smije staviti u promet bez nalaza o kvaliteti lijeka.

Trenutno od 125 lijekova različitih oblika i jačina sa Liste trenutno je prema informacijama zdravstvenih ustanova deficitarno osam lijekova i to kako slijedi: citarbin 1g, bleomicin, vinblastin, kalcij folinat 100 mg, gemcitabin 200 mg i 1g, vinkristin, cisplatin i metotreksat inj 500 mg.

- -

Za Zavod je apsolutnao neprihvatljiva deficitarnost pojedinih lijekova i zbog koje najviše ispaštaju pacijenti i zdravstveni radnici koji koriste ove lijekove, ali tržište lijekovima je do te mjere dinamično da je određena deficitarnost lijekova prisutna u zdravstvenim ustanovama, ne samo za lijekove koji se finansiraju iz sredstava Fonda solidarnosti, nego i za lijekove i medicinska sredstava, koji se finansiraju iz obaveznog zdravstvenog osiguranja (esencijalna lista) kao i za lijekove koji se koriste u bolničkoj zdravstvenoj zaštiti.

S tim u vezi Zavod u potpunosti razumije probleme nestašica citostatika, sa kojim se suočavaju pacijenti i ljekari na odjelima, osobito što se radi o teškim oboljenjima i kao što je naprijed navedeno, Zavod je maksimalno posvećen da uz saradnju, prvenstveno sa ljekarima iz zdravstvenih ustanova i dobavljačima poduzme sve kako bi se ovi problemi otklonili u što kraćem roku.

U ovom trenutku do otklanjanja problema deficitarnosti, Zavod za deficitarne lijekove koje pacijenti sami obezbijede će vrši refundiranje troškova u cjelokupnom iznosu, a ukoliko pacijenti nisu u mogućnosti sami platiti lijek, uz dostavljeni predračun Zavod, će izvršiti plaćanje tog lijeka, kažu iz Zavoda zdravstvenog osiguranja i reosiguranja FBiH za Index.ba.

(M.D.)

Najnovije

Općina Novi Grad izdvojila 100.000 KM: Efendić uručio specijaliziranu obuću za 210 policajaca

Načelnik sarajevske Općine Novi Grad Semir Efendić uručio je danas specijaliziranu obuću policijskim službenicima Policijske uprave (PU) Novi Grad...