Žrtve i svjedoci genocida u BiH: Već 24 godine tražimo istinu i čekamo pravdu

Preporučujemo

Evropski parlament je Rezolucijom o Srebrenici koja je donesena prije deset godina poslao je jasnu poruku kako se može doći do pomirenja i kreiranja novog puta budućnosti čulo se danas u Ljubljani. Predstavnici udruženja žrtava iz Srebrenice, ali i žrtava i svjedoka genocida u BiH susreli su se s nekadašnjim evropskim zastupnikom Jelkom Kacinom koji je bio ko-sponzor usvajanja ove rezolucije.

Kacin koji je danas slovenački ambasador u NATO-u kaže kako nisu svi u regionu prihvatili ovu rezoluciju te tamo gdje jesu da se desio napredak i počeo proces pomirenja.

- -

“Ta je Rezolucija bila prije svega koncipirana kao pristup prema pomirenju i kao mogućnost da se države opredijele o najnovijoj historiji o zločinima koji su počinjeni nakon raspada nekadašnje Jugoslavije i da se samim tim daje neka mogućnost da se društva tih država usmjere ka evropskim i transatlanskim integracijama”, kazao je Jelko Kacin, bivši zastupnik u Evropskom parlamentu.

Majke Srebrenice i Žepe šalju poruku da je ovom Rezolucijom potvrđeno ono što su zaključili i međunarodni sudovi, ali i da da novi podstrek u borbi za pravdu.

“Mi majke, evo već 24 godine, tražimo istinu i čekamo pravdu. Tražimo povjerenje među ljudima i pomirenje. To moramo raditi zbog naše unučadi, radi naše djeca koja ostaju iza nas. Mi majke smo pokazale pravo majčinstvo. Odgojile smo našu djecu. Sada imamo veliki broj naše djece koja su doktori i inžinjeri ili profesori. Umjesto mrženje, naša djeca imaju diplome”, poručila je Munira Subašić iz udruženja “Majke enklave Srebrenice i Žepe.

Hrvatska, Crna Gora i Makedonija su odmah po usvajanju Rezolucije u Evropskom parlamentu donijele svoje gotovo identične Rezolucije, ali to Bosna i Hercegovina nikad nije učinila.

- -

“Smatram da i pripadnici srpskog naroda iz Srbije, pa i ovi naši iz Bosne i Hercegovine trebaju na tim svojim greškama koje su počinili osloboditi tereta svoj narod, ali i nas sve, kako bi krenuli ka Evropskoj uniji, kao što su to učinili Njemci prije tridesetak godina prihvatajući odgovornost za Holokaust počinjen nad Jevrejima. To je neki put, naučimo nešto iz prošlosti, ali ne možemo vječito živjeti u prošlosti”, kazao je Murat Tahirović iz Udruženja žrtava i svjedoka genocida.

Evropski parlament se temi Srebrenice vratio i prije tri godine kada je posebnom Rezolucijom i porukom “Nikad više” obilježeno 20 godina od genocida počinjenog u julu 1995. godine.

Najnovije

Dunović: Trojka je kapitulirala, država nije njeno vlasništvo da bi je prodavala

Zastupnik DF u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine Milan Dunović oglasio se povodom održanog sastanka vladajućih stranaka...